Tipy jak ušetřit na dovolené

Ačkoli dovolená není nutností, lidé si na ní odpočinou od každodenní rutiny, získají nové zážitky a celkově člověku dá novou energii. Bohužel, dovolená může být poměrně nákladná, zejména pokud se snažíte vytvořit nezapomenutelný zážitek pro celou rodinu.

Ukážeme vám pár tipů jak na dovolené ušetřit

Načasování 

Jestliže chcete na dovolené ušetřit zvolte méně frekventovanou dobu pro danou destinaci do níž máte namířeno, protože i úspora peněz na vaší dovolené je ovlivněna načasováním. Pokud vycestujete mimo sezónu, můžete tím snížit své náklady na dovolenou. Výběr méně žádoucích termínů letů nebo ubytování v hotelech vám také může pomoci ušetřit. Například víkendové termíny bývají zpravidla dražší než v pracovním týdnu.  

Pronajmutí domu

Pro rodiny s dětmi je výhodnější zapůjčení rodinného domu či bytu a vyjde podstatně levněji než ubytování v hotelu. Na webovém portálu jako je Airbnb,  můžete najít ubytování, které bude vyhovovat přesně vašim požadavkům. Výhodou je nejen levnější cena oproti hotelu, ale i možnost využití vlastní kuchyně, díky čemuž ušetříte za hotelovou stravu, či za návštěvy restaurace.

Pokud cestujete s ostatními členy rodiny, zvažte pronájem většího domu, tím se sníží náklady na ubytování za každého člena rodiny. Mnoho takových domů má i některé nadstandardní vybavení jako je například bazén, výřivá vana či posilovna.

Zbytečné náklady

Pokud cestujete mimo Evropu nebo mimo oblast vašeho mobilního operátora, můžete se vyhnout poplatkům za roaming za volání a sms díky bezplatné aplikaci jako je SkypeViber nebo Whatsapp. Stačí vám připojení k Wi-Fi síti, ke které se dá připojit již na mnoha veřejných místech zdarma. Patří k nim většinou kavárny, veřejné knihovny, ubytovací zařízení, připojení Wi-Fi nabízí i některá veřejná prostranství, takže se v podstatě můžete připojit přímo na ulici.

Hledejte místní nabídky

Například v USA fungují stránky jako Groupon nebo Living Social, které vám mohou nabídnout kupóny a slevy na místní atrakce a restaurace, takže můžete najít nabídky, které dobře fungují s vaším stávajícím itinerářem. Můžete se také podívat do místních novin nebo letáků a najít slevové kupóny na oblíbené atrakce v této oblasti.

Využití slevových portálů

Mnoho slevových portálů jako je SlevomatSlevydnes.cz a pod. nabízí rozmanité slevy jak na pobyty v České Republice, tak i na zahraniční dovolené. Na výběr máte několik možností od wellness víkendů, poznávacích zájezdů až po rodinné dovolené u moře. Tyto portály nabízí bezplatné zaregistrování s tím, že vám mohou na váš e-mail zasílat oznámení o aktuálních nabídkách.  

Zakoupení vstupenek v předprodeji 

Můžete také zvážit místní slevovou kartu, pokud se vztahuje na většinu atrakcí, které chcete navštívit, nebo pro místní MHD. Pokud máte například v plánu navštívit místní zoologickou zahradu, kupte si vstupenky s předstihem on-line. Nejen že ušetříte za nákup vstupenek v předprodeji, ale také vám zbyde více času na prohlídku, který byste jinak mohli strávit čekáním ve frontě. 

Vyhledávání volně přístupných akcí 

Některé místní podniky často pořádají kulturní akce jako je živá hudba, program pro děti nebo vystoupení pouličních umělců, které bývají většinou zdarma nebo za nízký poplatek. Rozpis místních akcí zpravidla naleznete v informačním centru.

Cestování 

U cestování s nízkonákladovými leteckými společnostmi si dejte pozor na příplatky za zavazadla. Tyto společnosti zpravidla mají povoleno jen základní příruční zavazadlo, které je v ceně letenky. Jakékoliv další zavazadlo je za nemalý příplatek. Proto si v takovém případě  snažte sbalit jen to nejnutnější, abyste se vyhnuli zbytečnému připlácení za další zavazadla. 

Stravování

Pokud máte pronajatý dům či apartmán, který má vlastní kuchyňku s vařičem, tak zaručeně ušetříte za stravování. Oproti hotelům je toto velkou výhodou. Příprava vlastních jídel vás vyjde levněji než návštěvy restaurací. Jídlo si nejlépe připravujte den dopředu, získáte tím více času, který můžete strávit na výletech či u moře. 

Suvenýry

Suvenýry jsou skvělým způsobem, jak mít vzpomínku na vaši dovolenou. Vyhněte se ale klasickým prodejnám, kde ceny suvenýrů bývají často předražené.  Zkuste se porozhlédnout po tržišti, kde prodávají místní soukromí nebo malí podnikatelé nejrůznější drobnosti. Jejich ceny bývají oproti oficiálním prodejnám se suvenýry nižší.  

Pronájem auta nebo sdílená jízda?

Mnoho lidí na dovolené využívá pro cestování v zahraničí pronájem automobilu. V tomto případě platí, že pokud vás cestuje více, vyplatí se pronájem a obzvlášť na delší cesty. Náklady za půjčení a palivo se rozpočítají na osoby. Pokud ale cestujete sami či ve dvou, vyplatí se využít službu jako je Uber. Tato služba nabízí tzv. sdílenou jízdu, která funguje podobně jako taxi, avšak v tomto případě platíte daleko nižší poplatek za jízdu než u taxi služby. 

Závěrem

Jak vidíte, úspora peněz na vaší dovolené je překvapivě snadná, když víte, jak na to. Používáním našich tipů můžete strávit krásnou dovolenou a navíc ušetřit.

 4.7.2019

 

Další články

 

ZOXOvinky - blog o podnikání a financích

Proč je půjčka online tak výhodná?

Půjčka online je v dnešní době stále více populární a proto si ji můžete vyřídit kdykoliv a kdekoliv, třeba právě teď na našich stránkách. Co k tomu potřebujete? Samozřejmě počítač, tablet, nebo mobilní telefon a připojení na internet.

Více informací

 

ZOXOvinky - blog o podnikání a financích

Daňový kalendář 2020

Brzy se překleneme na rok 2020, to znamená nové daňové povinnosti pro nadcházející rok jak pro firmy a OSVČ, tak i pro fyzické osoby.  Jedná se například o daň z nemovitostí, silniční, spotřební. Patří sem i daň z příjmů, daň z přidané hodnoty a daň z pojistného. 

Více informací

 

ZOXOvinky - blog o financích a podnikání

Znáte své věřitele?

Český text obchodních podmínek a licence od České národní banky. Přesto si nepůjčujete peníze od české společnosti, ale od firmy, kde se linie vlastníků rozprostírá v zemích bývalého Sovětského svazu. Které společnosti se mohou pyšnit českým kapitálem?

Více informací