Znáte své věřitele?

Český text obchodních podmínek a licence od České národní banky. Přesto si nepůjčujete peníze od české společnosti, ale od firmy, kde se linie vlastníků rozprostírá v zemích bývalého Sovětského svazu. Které společnosti se mohou pyšnit českým kapitálem?

Poskytovatelé nebankovních půjček s licencí

Aby společnost mohla získat licenci k poskytování půjček, musí být registrována u České národní banky. Dosud tak učinilo necelých 90 společností. Ze zveřejněných údajů je pak možné zjistit vlastníky společnosti. 

Z uvedených společností má část tuzemské vlastníky, majitelé ostatních firem jsou z nejrůznějších zahraničních zemí. Nejvíce jsou zastoupeny země bývalého Sovětského svazu. 

5 společností má majitele v Lotyšsku, 4 v Estonsku a 3 v Litvě. Také naleznete poskytovatele půjček z Rumunska, Ruska a Izraele. Mezi nebankovními poskytovateli půjček je i jedna společnost se sídlem v Kambodži. 

Známý poskytovatel Zaplo Finance je ovládán z Lotyšska, mateřskou firmou je 4finance. 

Češi mají nebankovní půjčky v oblibě

Podle průzkumů je v České republice více klientů nebankovních institucí než těch, kteří si sjednali úvěr v bance. Za oblibou jistě stojí příznivější podmínky při schvalování úvěru, flexibilita splácení i individuální přístup ke každému klientovi. 

S platností nového zákona o spotřebitelských úvěrech se Česká národní banka stala regulátorem nebankovních úvěrů. Před rokem 2016 tato povinnost spadala do kompetencí České obchodní inspekce. 

Největší poskytovatelé půjček v ČR

V České republice si klienti nejvíce sjednávají půjčky od společností Profi Credit Czech, Intrum Czech, Provident Financial, Cofidis a Home Credit

RPSN v tisících procent

Při sjednání půjčky si vždy kontrolujte RPSN a porovnejte s nabídkami jiných firem. Například rumunská Viva Credit vám poskytne půjčku s RPSN 5570 %! U společnosti Zaplo si další půjčky sjednáte s celkovými náklady (RPSN) 1141 %. Obrovský úrok požaduje i litevská Orange finance, CreditKasa a Supermoney. 

Zákon o spotřebitelském úvěru přinesl změny

Změny v zákoně o spotřebitelském úvěru přinesly přísnější podmínky pro poskytovatele úvěrů. Přímým důsledkem je i omezení počtu méně spolehlivých firem, které na trhu nebankovních půjček působily. Dle odhadů se jejich počet pohyboval v desítkách tisíc firem. Po změně zákona působí na českém trhu méně než 90 registrovaných firem. 

Změna v zákoně o spotřebitelském úvěru začala platit v prosinci 2016. Firmy měly 3 měsíce na to, aby požádaly o licenci ČNB. 

Od konce května 2017 mohou na českém trhu poskytovat půjčky nebo zprostředkovat jejich poskytnutí jen firmy s licencí od České národní banky. 

ČNB udělila licenci firmám, které mohly prokázat výši kapitálu 20 milionů korun, důvěryhodnost vedení firmy a dodržování předpisů upravujících podnikání. 

Další změny přinášejí samotné technologické novinky. Internetové prostředí dovoluje vznik nejrůznějších inovativních platforem a úvěrových tržišť. Stále častěji se setkáváme s poskytováním úvěrů formou P2P. 

Kdo vlastní největší poskytovatele půjček

K českému vlastnictví, a to přímému nebo prostřednictvím společnosti registrované v zahraničí, se hlásí firmy JET Money, VitaCredit, Český Triangl, Bohemia Energy Finance, Home Credit nebo Profi Credit Czech. I u společnosti Zonky byste našli českého vlastníka. 

Provident Financial má majitele z Velké Británie stejně jako Help Financial. 

Česká firma, společnost ZOXO

Společnost ZOXO je ryze českou společností s českými majiteli. Na trhu působí téměř deset let a sídlo společnosti je v centru Plzně. Společnost ZOXO vždy poskytuje veškeré informace a smluvní dokumentaci předem k prostudování, podmínky poskytnutí půjček jsou transparentní. 

Zdroj:

https://www.penize.cz/pujcky/336381-zmeny-v-nebankovnich-pujckach-konci-prechodne-obdobi-pro-poskytovani-uveru

https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/seznam-oficialnich-nebankovnich-poskytovatelu-uveru-klesl-na/r~e64f72f6fd3c11e8af000cc47ab5f122/

https://www.euro.cz/byznys/invaze-pujcek-z-pobalti-1415247

 

Další články 

 

ZOXOvinky - blog o financích a podnikání

Daňový kalendář na rok 2020

Brzy se překleneme na rok 2020, to znamená nové daňové povinnosti pro nadcházející rok jak pro firmy a OSVČ, tak i pro fyzické osoby.  Jedná se například o daň z nemovitostí, silniční, spotřební. 

Více informací

 

ZOXOvinky - blog o financích a podnikání

Jak rychle snížit své životní náklady a ušetřit na dovolenou

Růst životních nákladů může být rychlý a hodně lidí může nechat na konci měsíce ve skutečných problémech. Pokud se chcete ujistit, že budete mít pod kontrolou svůj rozpočet i v budoucnu a navíc dokáže ušetřit na dovolenou, budete se muset snažit snížit své náklady.

Více informací

 

ZOXOvinky - blog o financích a podnikání

Proč je půjčka online tak výhodná?

Půjčka online je v dnešní době stále více populární a proto si ji můžete vyřídit kdykoliv a kdekoliv, třeba právě teď na našich stránkách. Co k tomu potřebujete? Samozřejmě počítač, tablet, nebo mobilní telefon a připojení na internet.

Více informací