Jak vytvořit a spravovat rodinný rozpočet

Mít rodinný rozpočet je i dnes pro mnoho lidí z jejich pohledu zbytečná věc, protože si většinou myslí, že i bez něj mají přehled o svých výdajích a za co přesně utrácí.

Přitom rozpočet vám může velmi dobře pomoci vyhnout se utrácení peněz za věci, které si opravdu nemůžete dovolit. Účelem takového rozpočtu je ukázat vám kolik peněz vyděláte, kolik utratíte a kde máte prostor ušetřit. V podstatě vám rozpočet domácnosti pomůže co nejlépe využít svůj příjem.

Bez ohledu na ekonomický status nebo věk člověka, rozpočet domácnosti by měl mít každý.  Nejenže vám dává jakýsi pocit bezpečí a kontroly nad vašimi penězi, ale také vám pomáhá plánovat vaši budoucnost.

Zjistěte, jak si vytvořit a spravovat rozpočet domácnosti, abyste mohli být připraveni na cokoliv i na neočekávané a mimořádné události.

Výběr rozpočtového systému

Existují čtyři způsoby, jak si vytvořit a následně spravovat domácí rozpočet

Sešit a pero: Jedná se o starší a klasickou metodu, ve které si jednoduše zapíšete všechny své příjmy a výdaje do svého sešitu.

Tabulka: Tato metoda používá tabulky v Excelu k uspořádání všech informací o příjmech a výdajích. Můžete si vytvořit vlastní obecné tabulky, nebo můžete použít šablony, které jsou součástí tohoto softwaru.

Online software: Existuje několik webových softwarových programů, které vám pomohou s rozpočtem, z nichž většina je zdarma. S tímto softwarem vytvoříte a seskupíte své příjmy a výdaje, abyste vše mohli sledovat na jednom místě.

Finanční software: Na trhu existuje mnoho finančních softwarových programů, ale vyžadují trochu počítačové znalosti a některé další úsilí naučit se je používat. Další nevýhodou je, že tyto programy jsou placené.

Vytvoření rozpočtu

Stejně jako je několik způsobů na vytvoření rozpočtu, je také mnoho strategií nastavení rozpočtu, které lidé používají. Vytváření rozpočtu musí vždy odpovídat vašim individuálním potřebám. Bez ohledu na to, jakou strategii budete používat, měli byste i nadále dodržovat tyto základní kroky.

Nastavte si cíle

Vaše finanční cíle si sestavte do krátkodobých a dlouhodobých cílů. Krátkodobé cíle se zaměřují na to, jak nyní využíváte své peníze, zatímco dlouhodobé cíle se zaměřují na budoucí výdaje a spoření. Oba tyto cíle jsou nezbytné k vytvoření rozpočtu, který vám v budoucnosti poskytne finanční zabezpečení. 

Po určení vašich cílů se musíte rozhodnout, které jsou nezbytné a které jsou luxusem, abyste mohli správně stanovit své priority. Nezbytné jsou vaše povinné výdaje, jako je platba hypotéky, úvěr na auto, účty, potraviny, mobilní telefon a domácí potřeby. Mezi luxusní výdaje patří návštěva restaurací, dovolené, různé předplatné a další výdaje, které máte sice rádi, ale můžete bez nich žít.

Dlouhodobé finanční cíle zahrnují například spoření na důchod, investice, životní pojištění a další výdaje tohoto druhu. Dlouhodobým finančním cílem je také předčasné splácení dluhu, protože vám to časem ušetří platby na úrocích. 

Spočítejte si příjmy a výdaje

Jakmile určíte své finanční cíle, je načase vytvořit plán pro jejich dosažení. Vzhledem k tomu, že vaše povinné platby přicházejí zpravidla na měsíční bázi, je proto ideální organizovat svůj rozpočet měsíčně.

Nejdříve si napište vaše měsíční příjmy.  V těch zahrňte vaši čistou mzdu, prémie, podporu na dítě nebo výživné a jakýkoli jiný zdroj příjmů, který pravidelně dostáváte. Jakmile budete mít všechna tato čísla, dostanete váš celkový měsíční příjem.

Vaše náklady/ výdaje, spadají do tří kategorií:

Fixní výdaje: Jedná se o pevné měsíční platby, jako je například vaše hypotéka.

Variabilní náklady: Ty se mohou lišit každý měsíc, jsou to náklady na potraviny nebo výdaje do školy.

Volné výdaje: Jedná se o volitelné náklady, jako je zábava, stravování, televizní předplatné nebo členství v posilovně... Toto jsou také první náklady, které můžete snížit či úplně vypustit, pokud překračujete limit vašeho měsíčního rozpočtu.

Analyzujte výdaje

Konečným cílem nastavení rodinného rozpočtu je zajistit, zda vaše výdaje nepřekračují váš příjem. Pokud máte větší výdaje než příjmy, je třeba upravit nebo snížit některé výdaje tak, aby byly příjmy a výdaje vyvážené.  Neznamená to nutně seškrtání všech výdajů kromě základu, ale přehodnotit své výdaje a zamyslet se, zda jsou všechny nutné a potřebné.

Pokud máte potíže se sledováním svých výdajů, nezapomeňte zkontrolovat stav vašeho účtu v on-line bankovnictví, nebo vytisknout kopii svého bankovního výpisu. 

Revize rozpočtu

Jakmile budete pracovat s rozpočtem měsíc nebo dva, můžete provést úpravy konkrétních oblastí a najít potřebnou rovnováhu. To vám pomůže udržet přesné odhady vašich příjmů i výdajů, abyste tak měli lepší přehled.

Po provedení úprav se v současné době držte aktuálního rozpočtu. Mějte na paměti, že váš rozpočet by měl být pravidelně přehodnocován, stejně jako když zažíváte změny ve svých příjmech nebo výdajích, jako je nový finanční závazek nebo kariérní postup ve vaší práci.

 22.3.2019

 

Další články

 

ZOXOvinky - blog o financích a podnikání

Znáte své věřitele?

Český text obchodních podmínek a licence od České národní banky. Přesto si nepůjčujete peníze od české společnosti, ale od firmy, kde se linie vlastníků rozprostírá v zemích bývalého Sovětského svazu. Které společnosti se mohou pyšnit českým kapitálem?

Více informací

 

ZOXOvinky - blog o financích a podnikání

Proč je půjčka online tak výhodná?

Půjčka online je v dnešní době stále více populární a proto si ji můžete vyřídit kdykoliv a kdekoliv, třeba právě teď na našich stránkách. Co k tomu potřebujete? Samozřejmě počítač, tablet, nebo mobilní telefon a připojení na internet.

Více informací

 

ZOXOvinky - blog o podnikání a financích

Jak rychle snížit své životní náklady a ušetřit na dovolenou

Růst životních nákladů může být rychlý a hodně lidí může nechat na konci měsíce ve skutečných problémech. Pokud se chcete ujistit, že budete mít pod kontrolou svůj rozpočet i v budoucnu a navíc dokáže ušetřit na dovolenou, budete se muset snažit snížit své náklady.

Více informací