Zesplatněný úvěr, co to znamená a kdy k němu může dojít

Zesplatněný úvěr je pojem, kterého je třeba se právem obávat. Pokud jste v prodlení se splácením a včas nepřistoupíte k refinancování úvěru, splátkovému kalendáři nebo k jiné dohodě s věřitelem přichází zesplatnění úvěru. Jedná se o zrušení úvěrové smlouvy a nutnost téměř okamžitě zaplatit dlužnou částku.

Co je zesplatnění úvěru

Zesplatnění úvěru znamená, že vám věřitel vypoví úvěrovou smlouvu a nadále neplatí původně dohodnuté splátky. Máte povinnost (téměř) okamžitě uhradit celou půjčenou sumu, a to včetně všech úroků a penále. To je obrovský problém zejména u hypotečních úvěrů, kdy objem půjčených peněz dosahuje k milionovým částkám.

Kdy hrozí zesplatnění půjček

Zesplatnění půjček vám hrozí v případě, kdy delší čas nesplácíte. Dobu nesplácení pro spotřebitele definuje obchodní zákoník přesně. V ustanovení §506 zákona 513/1991 Sb. se říká, že dlužník musí být v prodlení s vrácením více než dvou splátek nebo jedné splátky po dobu delší než tři měsíce.

Prodlení se splácením nemusí být jediným důvodem.

Věřitel k němu může přistoupit i v případě, kdy splácíte, ale objevily se nové skutečnosti, které mají vliv na vaši důvěryhodnost a bonitu. Věřitel může například zjistit, že je na klienta nařízena exekuce nebo že provedl nějaké převody majetku třetí osobě. Rovněž může ke zesplatnění přistoupit, když zjistí, že klient v žádosti o úvěr uvedl nepravdivé informace. Rizikovým klientem je i narkoman, gambler nebo osoba co ztratila zaměstnání či vážně onemocněla.

Zesplatnění podle výše zmíněných pravidel se týká spotřebitelských půjček a úvěrů. Podnikatelé mají podmínky zesplatnění definované v uzavřené smlouvě.

Co předchází zesplatnění úvěru

Než dojde na zesplatnění úvěru je klient několikrát vyzván k úhradě splátek. Jsou mu doručeny emaily, SMS, upomínací dopisy. Zároveň je několikrát vyzván i telefonicky.

Pro pozdější řešení sporů je však důležité, aby zesplatnění bylo doručeno písemně doporučeným dopisem na adresu uvedenou v úvěrové smlouvě a zároveň na adresu trvalého bydliště. Při nepřevzetí dopisu se po určité době nahlíží na dopis jako na doručený a akt zesplatnění může nastat.

Co dělat, jakmile je vám zesplatnění doručeno

Pokud jste ke komunikaci s věřitelem nepřistoupili dříve, máte po doručení zesplatnění poslední možnost, jak se vyhnout exekuci. Je třeba se s věřitelem dohodnout na splátkovém kalendáři, pokračování půjčky nebo jednat o možnostech refinancování. Pokud refinancování není možné u bankovní společnosti je možné obrátit se na společnost nebankovní. Věřitel však už není povinen na dohodu přistoupit, proto jednejte včas.

Obrovským problémem je zesplatnění půjček u hypotečních úvěrů, za který je ručeno nemovitostí. Přicházíte o nemovitost a zároveň máte povinnost uhradit (zpravidla) obrovskou výši splátek.

Po zesplatnění nemáte na úhradu měsíce, k úhradě dluhu musí dojít obvykle v řádu několika týdnů. Pokud ne, přichází k vašim dveřím exekutor.

Při problémech jednejte

Nečekejte na to, až vám přijde zesplatnění úvěru. S věřitelem jednejte ihned, když se dostanete do potíží. Většinou je ochoten přistoupit na splátkový kalendář nebo odklad splátek. Na pozdější žádosti nemusí věřitel přistoupit.

Společnost ZOXO nabízí i refinancování zesplatněních půjček. Je možné dohodnout splátkový kalendář, a to i v případě, že se jedná o balonové splácení a termín vrácení jistiny dluhu.  

Jak postupovat:

  • Řádně splácet úvěr.
  • Pokud se dostanete do potíží, komunikovat s věřitelem.
  • Dohodnout odklad splátek, splátkový kalendář.
  • Při zesplatnění úvěru požádat o refinancování.
  • Pokud nemůžete refinancovat u banky, refinancujte u nebankovní společnosti.

Zdroj: epravo.cz

 

Kolik si můžu půjčit?

Půjčka bez nahlížení do registru s anuitním splácením a se zástavou nemovitosti. Splátky si rozložte až na 20 let, garantujeme stejnou úrokovou sazbu po celou dobu splácení úvěru. Splátka v sobě obsahuje splátku jistiny a úrok.

Více o anuitním a balonovém splácení

Minimální měsíční splátka
3 400 Kč
Úroková sazba od 6.9% p.a.
Při půjčce ve výši 200 000 Kč na 6 let s úrokovou sazbou 6,90 % p.a., je pravidelná měsíční splátka ve výši 3 400 Kč. Jednorázový poplatek za vyplacení půjčky je výši 4 % z jistiny (8 000 Kč) a za podání na katastru nemovitostí 2 000 Kč. Celkově zaplacená částka s RPSN 9,10 % je 254 815 Kč. Uvedená kalkulace je orientační a nevztahuje se k úvěrům dle zákona č. 257/2016 Sb. o spotřebitelském úvěru, které neposkytujeme.
Tato půjčka bez registru s balonovou splátkou je vhodná pro každého, pokud preferujete nižší splátky. Splácíte pouze úroky a jistinu uhradíte v poslední splátce. Kdykoliv můžete refinancovat k bance, nebo přejít na anuitní splácení.

Více o anuitním a balonovém splácení

Minimální měsíční splátka
1 150 Kč
Úroková sazba od 6.9% p.a.
Při půjčce s odloženou jistinou ve výši 400 000,- Kč na 1 rok s úrokovou sazbou 6,90 % p.a. je pravidelná měsíční splátka ve výši 2 300,- Kč + splátka jistiny v poslední měsíc ve výši 400 000,- Kč. Jednorázový poplatek za vyplacení půjčky je výši 4,00% z jistiny (16 000 Kč) a za podání na katastru nemovitostí 2 000 Kč. Celkově zaplacená částka s RPSN 7,12% je 427 600,- Kč. Uvedená kalkulace je orientační a nevztahuje se k úvěrům dle zákona č. 257/2016 Sb. o spotřebitelském úvěru, které neposkytujeme.
předčasné splacení zdarma
žádné poplatky předem
až 70 % hodnoty nemovitosti
nížší splátky - platíte pouze úroky
předčasné splacení zdarma
až 70 % hodnoty nemovitosti

 

ZOXO - garance předčasného splacení

 

 

 

Další články

 

ZOXOvinky - blog o životě a financích

Znáte svého věřitele?

Český text obchodních podmínek a licence od České národní banky. Přesto si nepůjčujete peníze od české společnosti, ale od firmy, kde se linie vlastníků rozprostírá v zemích bývalého Sovětského svazu. Které společnosti se mohou pyšnit českým kapitálem?

Více informací

 

 

ZOXOvinky - blog o životě a financích

Jak vytvořit a spravovat domácí rozpočet

Mít rodinný rozpočet je i dnes pro mnoho lidí z jejich pohledu zbytečná věc, protože si většinou myslí, že i bez něj mají přehled o svých výdajích a za co přesně utrácí.

Více informací


 

ZOXOvinky - blog a financích a podnikání

Proč je půjčka online tak výhodná?

Půjčka online je v dnešní době stále více populární a proto si ji můžete vyřídit kdykoliv a kdekoliv, třeba právě teď na našich stránkách. Co k tomu potřebujete?

Více informací