Půjčka na směnku

Směnka je cenný papír, kdy se dlužník zavazuje k úhradě závazku. Směnkou potvrzuje dlužník výši dluhu vůči věřiteli. Zároveň směnka slouží jako podklad pro rychlejší řízení v případě soudního sporu. Nesplácenou směnku může věřitel předložit soudu a je okamžitě zahájeno exekuční řízení nebo ji odprodat na trhu cenných papírů. 

Na co si dát pozor při podpisu směnky?

U směnky je nutné, aby byly vyplněny veškeré náležitosti. Především výše půjčené částky. V žádném případě nepodepisujte takzvanou bianko směnku (směnku, která nemá vyplněnou výši dlužné částky).

Směnka má tu výhodu, že její uzavření je jednoduché a peníze můžete dostat ihned po podpisu. Velkou nevýhodou ale je, že v případě sporu je na dlužníkovi, aby dokázal její nepravost a navíc vymahatelnosti je velmi rychlá. Pokud si nejste jisti rizika, doporučujeme si sjednat raději klasickou nebankovní půjčku. Půjčkami na směnku se dnes zabývají už jen velmi pochybní poskytovatelé s lichvářskými praktikami. Přesto půjčku na směnku můžeme doporučit jako nejjednodušší způsob, pokud půjčka probíhá například mezi přáteli, nebo  se peníze půjčují v rodině. 

Jak dlouhá je platnost směnky?

Splatnosti závazku si obě strany vždy musí uvézt na směnce, do této lhůty je dlužník povinen dluh vrátit. POZOR - pokud dlužník neuhradí svůj dluh nejpozději do 3 let po domluvené lhůtě, je směnka a tedy i dluh promlčený a dlužník jej už nemůže vymáhat.

  • směnka je cenný dokument
  • směnku vždy dobře schovejte
  • směnka je promlčená 3 roky po splatnosti 
 

ZOXO na Firmy.cz

Kolik si můžu půjčit?

Půjčka bez nahlížení do registru s anuitním splácením a se zástavou nemovitosti. Splátky si rozložte až na 20 let, garantujeme stejnou úrokovou sazbu po celou dobu splácení úvěru. Splátka v sobě obsahuje splátku jistiny a úrok.

Více o anuitním a balonovém splácení

Minimální měsíční splátka
3 400 Kč
Úroková sazba od 6.9% p.a.
Při půjčce ve výši 200 000 Kč na 6 let s úrokovou sazbou 6,90 % p.a., je pravidelná měsíční splátka ve výši 3 400 Kč. Jednorázový poplatek za vyplacení půjčky je výši 4 % z jistiny (8 000 Kč) a za podání na katastru nemovitostí 2 000 Kč. Celkově zaplacená částka s RPSN 9,10 % je 254 815 Kč. Uvedená kalkulace je orientační a nevztahuje se k úvěrům dle zákona č. 257/2016 Sb. o spotřebitelském úvěru, které neposkytujeme.
Tato půjčka bez registru s balonovou splátkou je vhodná pro každého, pokud preferujete nižší splátky. Splácíte pouze úroky a jistinu uhradíte v poslední splátce. Kdykoliv můžete refinancovat k bance, nebo přejít na anuitní splácení.

Více o anuitním a balonovém splácení

Minimální měsíční splátka
1 150 Kč
Úroková sazba od 6.9% p.a.
Při půjčce s odloženou jistinou ve výši 400 000,- Kč na 1 rok s úrokovou sazbou 6,90 % p.a. je pravidelná měsíční splátka ve výši 2 300,- Kč + splátka jistiny v poslední měsíc ve výši 400 000,- Kč. Jednorázový poplatek za vyplacení půjčky je výši 4,00% z jistiny (16 000 Kč) a za podání na katastru nemovitostí 2 000 Kč. Celkově zaplacená částka s RPSN 7,12% je 427 600,- Kč. Uvedená kalkulace je orientační a nevztahuje se k úvěrům dle zákona č. 257/2016 Sb. o spotřebitelském úvěru, které neposkytujeme.
předčasné splacení zdarma
žádné poplatky předem
až 70 % hodnoty nemovitosti
nížší splátky - platíte pouze úroky
předčasné splacení zdarma
až 70 % hodnoty nemovitosti
 
Půjčka na směnku
Naše garance u půjčky na směnku
Půjčka na směnku od ZOXO

 

Jaké náležitosti na směnce kontrolovat?

  • Označení cenného papíru: V názvu je uvedeno slovo SMĚNKA.
  • Příkaz (slib, závazek) k úhradě uvedené částky, slovně vypsáno.
  • Jméno dlužníka.
  • Jméno věřitele. 
  • Datum a místo vystavení směnky.
  • Datum a místo splatnosti směnky.
  • Podpis výstavce.

Vzor správné podoby směnky ke stažení.

 

 

Jak jsou na tom půjčky na směnku po roce 2021?

Jak jsme psali už výše, půjčka na směnku je značně problematická a z pohledu potencionálního dlužníka, není půjčka na směnku ani bezpečná. V minulých letech bylo přijato několik nových zákonných opatřeních a proto nyní v některých případech není půjčka na směnku ani možná.

ZOXO a půjčka na směnku?

ZOXO je vždy ke svým klientům férové a zároveň uznává "hru fair play", proto žádný klient směnku jako krytí půjčky nepodepisuje. Naše půjčky jsou ručené běžnou nemovitostí, v případě vyšších částek notářským zápisem. 

 

Naše půjčka je na co je zrovna třeba

Půjčka na směnku

Bez registru

Potřebujete novou střechu nebo to vzít rovnou od podlahy?

Půjčka online na horší časy

Na horší časy

Chcete si vytvořit rezervu na nenadálé výdaje?

Půjčka na podnikání - vše on-line

Krátkodobá půjčka

Investujte a modernizujte  podnikání 

Refinancování od ZOXO - žádejte online

Na refinancování

 Zbavte se nevýhodných půjček a ušetřete

 


 

Další důležité informace k půjčce na směnku:

 

Co je to směnka s avalem?

Aval je ručitel směnky. Směnka s avalem je tedy směnka, za kterou se někdo další zaručil svým podpisem. Takový ručitel se nazývá avalista. 

Co je to směnka vlastní?

Směnka vlastní je určitou dohodou mezi dvěma účastníky. Směnku jedna osoba vystaví (výstavce, emitent) a přislíbí, že zaplatí určitou částku druhé osobě (remitent, příjemce). 

Co je směnka cizí?

U směnky cizí rozlišujeme tři účastníky dohody. Jedna osoba směnku vystaví (výstavce, emitent), přikáže druhé osobě (směnečník), aby uhradila částku třetí osobě (osoba na řad). 

 

  


 

Petr Holub - financial specialist u ZOXO Financial
Autorem textu je Petr Holub - "Se společností ZOXO spolupracuji několik let. Oceňuji transparentní podmínky poskytování úvěrů, lidský přístup ke klientům a snahu najít nejvýhodnější způsob financování. Pravidelně pro vás zpracovávám aktuality a důležité informace z obchodního světa. Věřím, že vám podrobné informace pomáhají při výběru půjčky."

Facebook Petr Holub - financial specialist Finanční specialista Petr Holub - linkedin