Odečtení úroků z daní

Věděli jste, že si úroky z úvěru od Zoxo a poplatky můžete odečíst z daní? Připravili jsme pro vás podrobného průvodce, který vás seznámí s tím, které úroky je možné z daní odečíst. 

To, že financujete část podnikatelských aktivit úvěrem, je běžnou praxí. Pro podnik to znamená, že může více investovat a zároveň uplatnit úroky z půjčky v daňovém přiznání jako odpočitatelnou položku od základu daně. Záleží však na tom, jakým způsobem uplatňujete výši nákladů i na typu půjčky. Obecně lze říci, že uplatnit můžete úroky z půjčky od bankovních institucí, nebankovních institucí, ale i od společníků. 

 

Jak požádat o potvrzení zaplacených úroků?

 

  1. Kontaktujte nás buď telefonicky na naší lince 377 477 763 nebo prostřednictvím emailu info@zoxo.cz.
  2. Požádejte o potvrzení za příslušné účetní období a sdělte nám způsob doručení. 
  3. Potvrzení připravíme do několika dnů a odešleme požadovaným způsobem (emailem, poštou, datovou schránkou) buď vám nebo účetní.

 

 
 
 
Přímý poskytovatel nebankovní půjčky
Garantujeme možnost splacení nebankovní půjčky zdarma
Garantujeme u nebankovní půjčky stejně vysokou splátku

 

Zaplacené úroky jsou daňový výdaj

Úroky a poplatky jsou odměnou věřitele za to, že vám poskytnul finanční hotovost. Z vašeho pohledu, a i z pohledu daňového, jsou úroky a poplatky spojené s vyřízením a správou úvěru daňově uznatelný náklad. O jejich výši snižujete základ daně. 

Pokud uplatňujete náklady ve skutečné výši, můžete si požádat o vystavení potvrzení o výši zaplacených úroků. Potvrzení vám obratem zašleme. 

Co můžete odečíst z daní

Podle § 25 dost. 2 písm. zi, zákona o daních z příjmů jsou daňově uznatelným nákladem nejen úroky, ale také smluvní pokuty, penále, sankce a úroky z prodlení. Vždy platí podmínka, že náklad můžete uplatnit pouze v případě, že už byl skutečně zaplacen. 

Kdy nelze odečíst úroky z daní

Některé typy úroků od daňového základu odečíst nemůžete. 

  • Úroky z půjček, které sloužily k pořízení dlouhodobého majetku (nákladem je odpis).
  • Úroky z půjček od osoby ve vztahu k dlužníkovi (pokud půjčka převyšuje 4× vlastní kapitál).
  • Úroky předepsané státní institucí (finanční úřad, správa sociálního zabezpečení aj.).

Účtová osnova a daňově uznatelné úroky

S orientací, zda jsou úroky daňově uznatelné vám pomůže účetní osnova. Pokud vedete podvojné účetnictví, stačí kontrolovat čísla účtů. Na účtu 544 – Smluvní pokuty a úroky z prodlení a na účtu 562 – Ostatní pokuty a penále, jsou evidovány daňově uznatelné úroky. Naopak účet 545 – Ostatní pokuty a penále eviduje náklady, které nejsou daňově uznatelné. 

 


 

Další důležité informace 

ZOXOvinky - blog o financích a podnikání

Refinancování půjčky

Zbavte se nevýhodné půjčky a refinancujte za výhodnějších podmínek. Jednoduše požádejte svého aktuálního věřitele o vyčíslení půjčky a ostatní papírování vyřídíme za vás. 

Více informací
 
ZOXOvinky - Půjčka bez registru

Půjčka bez registru

Dostali jste se do tíživé finanční situace a máte problémy s vyřízením běžné bankovní půjčky? Pak je řešením půjčka bez registru.

Více informací
 
ZOXOvinky - na co si dát pozor při sjednání půjčky

Na co si dát pozor při sjednávání půjčky?

Na trhu se pohybuje velké množství poskytovatelů nebankovních půjček a orientovat se v nich je problematické. Zde popisujeme několik důležitých věcí, na které si musíte dávat POZOR!

Více informací
 

 

 

Potřebujete poradit?